symp

Skryté nebezpečí hypoték – podmínky čerpání

  • 11. 2. 2020

Dnes o tom, že jen schválit hypotéku nestačí. Je nutné nechat si schválit správné podmínky čerpání v hypotéce. A to je složitá disciplína.

Vlasta Pěchoučková

Banka Vám schválila úvěr a Vy skáčete radostí “MÁME TO ZA SEBOU”. Radost snad ještě odložte. Stále ještě zbývá jedno podstatné riziko, o kterém se mluví jen velmi málo. Tím rizikem jsou podmínky čerpání, které si určila banka v úvěrové smlouvě.

Bohužel se každý týden setkávám se špatně sestaveným úvěrem, kdy nedobrý finanční poradce, či dokonce sám pracovník banky nechá schválit hypotéku s podmínkami čerpání, které jsou nesplnitelné. Finanční poradce má odměnu, pracovník v bance má čárku a Vy s takto nastaveným úvěrem máte opravdu velký problém.

Pokud Vám banka dá do smlouvy podmínky čerpání, které nesplníte, banka žádné peníze neuvolní. Zároveň Vy nevyčerpáte úvěr, tím porušíte smlouvu a banka po Vás požaduje penále za nedodržení stanovených podmínek. Obvyklé penále je 5% z nevyčerpané částky. Setkat se můžete s penalizaci i 10%. Tedy špatně nastavená hypotéka Vám nepomohla v realizaci a jen stojí peníze.

Řešila jsem minulý týden situaci klientky ES Petry. Ta si financování stavby domu vyřizovala sama. Pracovnice Wüstenrot hypoteční banky této klientce nastavila nesplnitelné podmínky čerpání úvěru. Podmínkou bylo zaplacení jiných předchozích úvěrů a doložení vlastních zdrojů. Klientka podmínky čerpání nesplnila a ani splnit nemohla. Jestli se domníváte, že pracovnice banky pomohla Petře splnit uvedené podmínky k čerpání, mýlíte se. Také Petra se hluboce mýlila, když očekávala kompletní službu. Spořitelna neuvolnila žádné peníze a z nevyčerpané částky požaduje sankci 80.000 Kč.

U Petry jsme museli začít od začátku. Nastavíme úvěr nový, ohlídáme podmínky čerpání, aby tyto šly splnit. Bohužel klienta ztratila hodně času a zdá se, že také bude muset zaplatit pokutu za nečerpaný úvěr ve výši 80.000 Kč, sankci za špatnou radu pracovnice banky. 🙁

Mnoho lidí se soustředí na nejlepší úrokovou sazbu. Případně na splnění podmínek pro schválení úvěru. Většina žadatelů o hypotéku již nevěnuje pozornost podmínkám čerpání. Nehlídat podmínky čerpání je značné riziko. Žádná banka již z dohodnutých podmínek čerpání nikdy nesleví. Pokud podmínky nedodržíte úvěr nevyčerpáte a budete muset platit bance sankci.

Josef Mašát

Každý rok v ES řešíme několik desítek špatně nastavených úvěrů, kde poradce, či kamarád našeho klienta viděl jen schválení hypotéky a neviděl už celou tu cestu od hypotéky dál. Pro strom neviděl les. Hodnotou pro Vás však není schválení hypotéky, ale stěhování se do dokončeného domu, ke kterému hypotéka pomohla.

Aby hypotéka byla dobrá, musí dobře fungovat s budoucí stavbou domu a podmínky jednotlivých čerpání musí být dobře splnitelné. Vyřešit hypotéku bez propojení se stavbou, je jak lyžařské středisko bez sněhu.

V ES Vám pomůžeme řešit i špatně nastavené úvěry. Příjemnější a také lacinější však bude se špatným úvěrům zcela vyhnout.

Vyjádřeno vzorcem: (dobrý úrok + dlouhá fixace + sympatická osobní bankéřka) / neohlídané podmínky čerpání = velká starost

další článek