symp

Úrokový a informační servis roku 2020

  • 20. 7. 2020

Aktuální informace a úrokové sazby. Reálné úrokové sazby, které opravdu dostanete. Nikoliv ty růžové, kterými se banky rádi prezentují, ale které nikdy nikdo nedostal. 🙂 Tentokrát k 18. 7. 2020.

Josef Mašát

Obecná situace

18. července

Seznam podstatných změn v posledních týdnech 

  • Úroky klesly a pohybují se aktuálně kolem 2% . Viz. aktuální tabulka úrokových sazeb na konci. 
  • Vrátila se možnost hypoték pro řidiče kamionů bez prokazatelného příjmu. 
  • Vrátila se možnost hypoték u klientů s příjmem ze zahraničí. 
  • Banky upouštějí z přísných parametrů vyhlášených ČNB. 
  • Vrátila se možnost financování rizikových povolání, která byla zasažena povinnou karanténou.

23. března

S odkladem splátek raději opatrně. Aktuálně se banky předhánějí s nabídkou odkladu splátek hypoték. Gesto jistě správné a v dané situaci nutné. V tomto případě se však opravdu ďábel skrývá v detailu. Je velké nebezpečí, že banky sice odpustí penále z pozdě zaplacené splátky, zároveň však neodolají pokušení zapsat takto meškajícího klienta do registrů. Protože každá banka ví, že klient dobře zapsaný v registru v době otevřené fixace ke konkurenci neuteče. Musíme tedy počkat jak přesně která banka odklady provede. Nespěchejte tedy být pokusnými králíky. 

23. března

Raiffeisen bank se vylekala prvá. V reakci na karanténu celé země a z obavy dopadů na ekonomiku zrušila včera možnost 90%LTV hypoték. „Panikou k lepším zítřkům.“ 

16. března

Tak už také Česká národní banka zaregistrovala existenci Koronaviru a snižuje centrální sazbu o 0,5%. Zřejmě když před měsícem o 0,25% sazbu zvyšovala žádný Koronavir nebyl a nebo páni guvernéři čekali, že vir bude před vstupem do ČR žádat cestovní vízum.

Jak už to tak bývá zdražování jde rychle zlevňování pomalu. A tak za týden banky na zlevnění centrální sazby zatím vůbec nereagují, jak by se ani nestala. Snad nám trpělivost růže a snížení sazeb přinese. 

13. března

Dnes pátek 13. byl opravdu mimořádný den. Jednotlivé banky rozesílaly svá omezení reagující na vyhlášení stavu nouze v souvislosti s pandemií COVID 19. Asi nejzábavnější byl pokyn Unicredit bank, která vydala přípis, že nechtějí přijít do styku ani s papírem od kohokoliv infekčního, ani poštou zaslaným. Zřejmě jim někdo nevysvětlit, že vir na papíru dopravu Českou poštou opravdu nepřežije.

15. února

Hlasováním v poměru 4:3 se rozhodla Česká národní banka zvýšit úrokové sazby o 0,25%. Obvykle, když v ČNB rozhodnou poměrem 4:3, jedná se o rozhodnutí podivné, pro ekonomy nepochopitelné. A stejně tomu je také tentokrát. Snad jen ti čtyři z celé naší země chápou, proč v době ochlazování ekonomického cyklu, ještě více brzdit ekonomiku.

No což, je to tam. A s rozhodnutím ČNB zase o kousek dražší hypotéky. A dražší hypotéky budou znamenat také dražší nájmy. Proto někdo to těsné hlasování zaplatit musí.

10. února

Hypoteční banka se chystá na jarní slevy. A chystá se tak tradičně po svém. Aby mohla za dva měsíce zlevnit úrokovou sazbu, tak ji teď výrazně zvýší. Hlavně, že se něco děje a marketingová akce stíhá akci.

Smát se bude náš ředitel. Banka sazby pro běžné klienty tentokrát zvýšila opravdu razantně o 0,46 procentuálních bodů. Bonus Ekonomek je tak aktuálně opravdu výrazný. Když máme sazby podstatně nižší nežli ostatní, to náš ředitel miluje. Chodí po chodbách a směje se od ucha u uchu. Tedy je čas úsměvů.

8. února

Lišáci zradili svoji síť. Produkty Českomoravské stavební spořitelny bylyvždy prodávané více jako Herbaliefe, nežli jako běžné bankovní produkty. Dlouhých 25 let produkty mohli nabízet jen lidé uvnitř klanu. Jednotliví Lišáci v regionech. Tomu je konec. Stavební spořitelna má stejného majitele jako ČSOB a Hypotéční banka. Liška se otevřela běžným postupům a hlavně běžným finančním analytikům a poradcům. Pro Vás dobře, dostanete se k zajímavým produktům této spořitelny. Pro síť lišáků pohroma. V podstatě několik tisíc lidí ztratilo živobytí. Jen to možná ještě neví.

Tabulka aktuálních úrokových sazeb ke dni 18. 7. 2020

předchozí článek další článek