symp

Úrokový a informační servis roku 2021/22

  • 1. 4. 2022

Aktuální informace a úrokové sazby. Reálné úrokové sazby, které opravdu dostanete. Nikoliv ty růžové, kterými se banky rády prezentují, avšak které nikdy nikdo nedostal. 🙂 Tentokrát k 1. 4. 2022.

Josef Mašát

Obecná situace

1.dubna

Dnes opět přinášíme aktualizaci úrokových sazeb. V tabulkách můžete sledovat jak to vypadá s úrokovými sazbami u jednotlivých bank a jaké výhody Vám přinášíme skrze naše výhodné bonusy. 🙂

18. ledna

Uplynulo jen pár dní v novém roce 2022 a hned přicházíme s čerstvou aktualizací úrokových sazeb vybraných bankovních domů. Trend prvého čtvrtletí bude bez jakýchkoliv překvapení. Čeká nás setrvalý vzestup v podobném tempu druhé poloviny loňského roku. Zkrátka bude takový, jaký nám jej ČNB nastaví a přichystá.

9. prosince

Dnes přinášíme v tomto roce poslední aktualizaci úrokových sazeb a zároveň vyhlížíme další reakci České národní banky. I v novém roce 2022 Vám budeme přinášet čerstvé informace z hypotečního trhu. 🙂

18. listopadu

Pravidelně pro Vás sledujeme situaci ve světě hypoték a přinášíme přehled jednotlivých změn. Protože je dnes doba velmi turbulentní, předpokládáme, že tyto změny budou nyní přicházet častěji. Česká národní banka se odhodlala k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, a to o 1,25 procent. V tabulce uvedené níže můžete sledovat, jak se tento krok promítl do úrokových sazeb vybraných bankovních domů. Brzy uvidíme, zda další aktualizaci přineseme ještě do konce tohoto roku, nebo na začátku roku nového. 🙂

Tabulka aktuálních úrokových sazeb ke dni 9. 12. 2021

11. října

Po zvýšení úrokových sazeb o 3/4 procenta Českou národní bankou zareagovaly komerční banky prakticky okamžitě. Dnes Vám přinášíme aktuální pohled na tyto změny. Předpokládáme, že tento skok nemusí být v tomto roce poslední.

Tabulka aktuálních úrokových sazeb ke dni 11. 10. 2021

9. srpna

Zvyšování úrokových sazeb pokračuje. I přes mediální rozruch, který je kolem změn úrokových sazeb činěn, nevidíme v současné situaci velké drama. Co jsme čekali se koná. Situace ve světě hypoték i přes mírný nárůst zůstává stále velice příznivá.

4. června

Očekávané zvyšování sazeb odstartovalo a my denně monitorujeme ukazatele a nově přicházející informace z jednotlivých bank. Nyní můžete společně s námi sledovat aktuální vývoj úrokových sazeb. Předpokládáme, že jejich elevace pro tento rok nebude dneškem konečná.

13. května

Ačkoli Česká národní banka ve zvyšování úrokových sazeb stagnuje, komerční banky se drží spíše inflační křivky a úrokové sazby zvyšují. Může to být tah věru královský, kdy si ČNB nepřeje zvyšování úroků zbytečně dramatizovat a urychlovat. Ale my již dnes víme, že v nadcházejícím čase se zvyšování úrokových sazeb nevyhneme. Přesto se při zvýhodněném bonusu dostáváme do velice příznivých čísel. 🙂

25. února

Co včera byla pravda, dnes již neplatí. Nabídky bank procházejí bouřlivým vývojem. Ty, které před třemi měsíci byly leadry ve své nabídce krčí se dnes vzadu. Ti o kterých jsme dříve nepřemýšleli často dnes mají nabídku nejlepší. 
Zachytil jsem pro Vás milí čtenáři aktuální vývoj úrokových sazeb. A brzy přinesu hlubší srovnání nabídky bankovních domů. 
Dobrým hypotékám zdar Váš Josef Mašát. 

27. října

Upozorňujeme, že mnohým klientům, kteří využili odkladu splátek, začne koncem října opět povinnost splácet své odložené závazky. Jakmile by první splátka nedorazila včas, banka udělá přímý report do „BRKI“, tedy do bankovního registru klientských informací.

A jedna skvělá zpráva v této neutěšené době se týká aktuálních úrokových sazeb. Dnes se nacházejí na doposud nejnižších hodnotách. 🙂 Přesná čísla naleznete v tabulkách na konci tohoto článku.

18. července

Seznam podstatných změn v posledních týdnech 

  • Úroky klesly a pohybují se aktuálně kolem 2% . Viz. aktuální tabulka úrokových sazeb na konci. 
  • Vrátila se možnost hypoték pro řidiče kamionů bez prokazatelného příjmu. 
  • Vrátila se možnost hypoték u klientů s příjmem ze zahraničí. 
  • Banky upouštějí z přísných parametrů vyhlášených ČNB. 
  • Vrátila se možnost financování rizikových povolání, která byla zasažena povinnou karanténou.

23. března

S odkladem splátek raději opatrně. Aktuálně se banky předhánějí s nabídkou odkladu splátek hypoték. Gesto jistě správné a v dané situaci nutné. V tomto případě se však opravdu ďábel skrývá v detailu. Je velké nebezpečí, že banky sice odpustí penále z pozdě zaplacené splátky, zároveň však neodolají pokušení zapsat takto meškajícího klienta do registrů. Protože každá banka ví, že klient dobře zapsaný v registru v době otevřené fixace ke konkurenci neuteče. Musíme tedy počkat jak přesně která banka odklady provede. Nespěchejte tedy být pokusnými králíky. 

23. března

Raiffeisen bank se vylekala prvá. V reakci na karanténu celé země a z obavy dopadů na ekonomiku zrušila včera možnost 90%LTV hypoték. „Panikou k lepším zítřkům.“ 

16. března

Tak už také Česká národní banka zaregistrovala existenci Koronaviru a snižuje centrální sazbu o 0,5%. Zřejmě když před měsícem o 0,25% sazbu zvyšovala žádný Koronavir nebyl a nebo páni guvernéři čekali, že vir bude před vstupem do ČR žádat cestovní vízum.

Jak už to tak bývá zdražování jde rychle zlevňování pomalu. A tak za týden banky na zlevnění centrální sazby zatím vůbec nereagují, jak by se ani nestala. Snad nám trpělivost růže a snížení sazeb přinese. 

13. března

Dnes pátek 13. byl opravdu mimořádný den. Jednotlivé banky rozesílaly svá omezení reagující na vyhlášení stavu nouze v souvislosti s pandemií COVID 19. Asi nejzábavnější byl pokyn Unicredit bank, která vydala přípis, že nechtějí přijít do styku ani s papírem od kohokoliv infekčního, ani poštou zaslaným. Zřejmě jim někdo nevysvětlit, že vir na papíru dopravu Českou poštou opravdu nepřežije.

15. února

Hlasováním v poměru 4:3 se rozhodla Česká národní banka zvýšit úrokové sazby o 0,25%. Obvykle, když v ČNB rozhodnou poměrem 4:3, jedná se o rozhodnutí podivné, pro ekonomy nepochopitelné. A stejně tomu je také tentokrát. Snad jen ti čtyři z celé naší země chápou, proč v době ochlazování ekonomického cyklu, ještě více brzdit ekonomiku.

No což, je to tam. A s rozhodnutím ČNB zase o kousek dražší hypotéky. A dražší hypotéky budou znamenat také dražší nájmy. Proto někdo to těsné hlasování zaplatit musí.

10. února

Hypoteční banka se chystá na jarní slevy. A chystá se tak tradičně po svém. Aby mohla za dva měsíce zlevnit úrokovou sazbu, tak ji teď výrazně zvýší. Hlavně, že se něco děje a marketingová akce stíhá akci.

Smát se bude náš ředitel. Banka sazby pro běžné klienty tentokrát zvýšila opravdu razantně o 0,46 procentuálních bodů. Bonus Ekonomek je tak aktuálně opravdu výrazný. Když máme sazby podstatně nižší nežli ostatní, to náš ředitel miluje. Chodí po chodbách a směje se od ucha u uchu. Tedy je čas úsměvů.

8. února

Lišáci zradili svoji síť. Produkty Českomoravské stavební spořitelny byly vždy prodávané více jako Herbaliefe, nežli jako běžné bankovní produkty. Dlouhých 25 let produkty mohli nabízet jen lidé uvnitř klanu. Jednotliví Lišáci v regionech. Tomu je konec. Stavební spořitelna má stejného majitele jako ČSOB a Hypotéční banka. Liška se otevřela běžným postupům a hlavně běžným finančním analytikům a poradcům. Pro Vás dobře, dostanete se k zajímavým produktům této spořitelny. Pro síť lišáků pohroma. V podstatě několik tisíc lidí ztratilo živobytí. Jen to možná ještě neví.

předchozí článek další článek