symp

Svatbu raději po hypotéce

  • 17. 8. 2020

Dnes o tom, jak svatba může hodně pokazit možnosti hypotéky. O tom, jak svatba v nesprávný čas může být hodně špatným začátkem společného života. 

Josef Mašát

Uff, Uff, Ufff, Uffff. Znáte ten pocit, kdy máte chuť otevřít okno a řvát tak silně, jak jste nikdy neřvali? Tak ten pocit mám tento týden podruhé. A podruhé je důvodem svatba. Katastrofálně špatně načasovaná svatba. 

Dva příběhy jak přes kopírák, jeden jako druhý. (Budou mladí lidé za pár let vědět, co byl kopírák?) Zpět ke řvaní a dvěma stejným příběhům. Řešili jsme financování pro nesezdaný pár. Klientka v aktivní insolvenci, klient čistý. Pochopitelně jsme celé financování řešili na muže s tím, že partnerku do úvěru doplníme, až bude po insolvenci a s čistými registry. 

Pozemek koupený, projekt hotový, stavební povolení konečně také, jdeme pro úvěr a …. ? Bum. Až z banky jsem se dozvěděl, že se mi klienti vzali. Měsíce příprav okamžitě v háji. Nároky na bonitu klienta mnohem vyšší, protože má nově povinnost živit i partnerku. Pohled banky přísnější, protože insolvence není pro bankéře zářivým šperkem. 

Nakonec jsme hypotéku vyválčili, podmínky však byly podstatně horší a stálo nás to mnohem více práce. A stačilo tak málo. Jen se svatbou počkat na vyčerpání hypotéky. 

Vlasta Pěchoučková

Bez špetky škodolibosti, vidět Pepu řvát z okna je hezká představa. 

Pokud přicházíte pro hypotéku a vaše zadání není právě snadné, pamatujte na slovo “disciplína”. Perfektní disciplína a souhra mezi klientem a úvěrovým analytikem je důležitá tam, kde je zadání těžké. Kde je disciplína, tam je obvykle úspěch. 

Nedávno jsem sama řešila klienta, který přišel s mnoha špatnými úvěry. Splátky špatných úvěrů téměř dosahovaly příjmu. Museli jsme začít důkladným oddlužením. Praní prádla. Vyvářka, v tomto případě. Zbavila jsem klienta špatných úvěrů, snížila mu významně měsíční splátku a učinila ho schopného na hypotéku. Bohužel klientovi scházela disciplína. Rodinný rozpočet se nadechl. Asi se mu zamotala hlava z tolika nové finanční svobody. Tak si klient vzal na další úvěr auto. Se slovy: “Oddlužila jste mne jednou, oddlužíte mne i podruhé.” Klient čekal, že co jsme napravili jednou, budeme umět napravit i podruhé. Bohužel vše má své limity a tento poslední úvěr byl důvodem, proč hypotéka možná nebude. Nesprávný nákup auta nejspíše zásadně negativně změní další život klienta. 🙁 

Se svatbou je však situace trochu barevnější, nežli kolega Josef vidí. Genetickým programem většiny žen je chránit svoji rodinu. Tedy také sebe a děti. Každý známe příklady, kdy se z nějakého muže později vyklubal necharakterní padouch a naopak. 

Je tak logickou volbou partnerek Josefovo klientů, že chtějí být účastny na hypotéční smlouvě a dům vlastnit. Obávají se toho, že se budou mnoho let podílet na finančním chodu rodiny, na splácení hypotéky, ale nesezdány nebudou vlastníky. Pozice ženy je v takové situaci ve vztahu nebezpečně slabá. S dobrým mužem jistě žádný problém. Ale ví každá jistě, že jde o dobrého muže ? A že bude stejně dobrý za deset let? Není každý tak skvělý manžel jako ty, Josefe. 🙂 

Tedy rozumím potřebě většiny žen být součástí a tedy zájmu o svatbu. Jde však, milé dámy, o načasování takové věci. Obecně každá změna v již připravovaném úvěru je problém. Příprava úvěru trvá obvykle dva měsíce a v této době není vhodná žádná podstatná změna stavu. Pokud chcete cokoliv měnit, vždy se poraďte se svým úvěrovým analytikem.

Pokud máte insolvenci, společné vlastnění domu ošetřete smlouvu. V ES vám takovou rádi připravíme. Svatbu naplánujete po dočerpání úvěru a opět po poradě s tím, kdo úvěr připravuje. Někdy je totiž v plánu ještě později refinancování na výhodnější úvěr. Vaše insolvence by opět byla překážkou. Se špetkou chytrosti získáte jistotu, kterou potřebujete, a zároveň nevytvoříte překážku pro budoucí financování. 

Josef Mašát: vzorec na konec

Složité zadání + disciplína = úspěch 

Složité zadání – disciplína = průšvih 

předchozí článek další článek