symp

Refinancování stávajících dluhů

  • 11. 2. 2020

Dnes o tom, jak a proč se zbavit drahých úvěrů a proč se těmto příště již navždy vyhnout.

Josef Mašát

Nový dům bývá často dobrý důvod k lepšímu způsobu života. A hypotéka k novému domu může být dobrou příležitostí, jak se zbavit špatných a drahých úvěrů.

Ekonomie používá pojem Dobrý a zlý úvěr, nebo chcete ti laicky Dobrý sluha, zlý pán.  Pokud si za půjčené peníze postavíte dům trvalé hodnoty, kdy hodnota domu roste a splácením hypotéky ušetříte za drahé nájemné, pak jde o hodný úvěr. Pokud si však půjčíte na dovolenou, odkud se v srpnu vrátíte, ale další tři roky budete splácet, pak jde o úvěr zlý.

Když pro Vás připravujeme nejlepší řešení financování Vašich domů, provádíme detailní rentgen Vašich financí. Vidíme tak říkajíc “pod šaty” a někdy je to pohled k leknutí se.

Vysokých 40% klientů k nám přichází s jedním či více “zlých” špatných úvěrů. Drahé spotřebitelské úvěry s krátkou splatností, které enormně zatěžují rodinný rozpočet. Mnozí běžně měsíčně splácí 25.000 Kč za věci, které již vůbec nejsou hodnotou. 🙁

A dokonce 15% klientů k nám přichází na hranici splátkové klinické smrti. Kdy již nejsou schopni platit nájem, náklady na život a splátky svých špatných úvěrů. Velmi často musíme nejprve očistit finance mladé rodiny nežli se vůbec můžeme pustit do financování pozemku a domu.

Hypotéka nám dává příležitost se těchto špatných úvěrů zbavit a významně odlehčit rodinnému rozpočtu. Zároveň je to příležitost, která přijde jen jednou za život. Promarnit tuto byla by děsivá škoda.

Konsolidací úvěrů do hypotéky umíme obvykle měsíční splátky snížit na méně nežli čtvrtinu. Kdo splácel 16.000 Kč může splácet třeba 4.000 Kč. Je však naprosto zásadní nevrátit se do původních kolejí. Významné snížení splátek může někoho lákat k dalším špatným úvěrům.

VRRRRRRR.

Tedy koho v ES zbavíme špatných úvěrů bude nově přísahat, že se zlého úvěru už ani nedotkne. Vzorec na konec:

Hodný úvěr / hodnota která trvá = spokojený život

Zlý úvěr / nic co má smysl = být v životě štvancem vlastních slabostí

Vlasta Pěchoučková

No jasně, na pionýrský šátek slibovat budeme. 🙂

Jsou nepochybně situace, kdy i špatný úvěr je řešením. Situace mimořádné a nečekané. Například delší výpadek příjmu může ospravedlnit použití zcela nevýhodného úvěru.

Ovšem pokud tento nevýhodný úvěr v nouzi použijete, je následně nutné veškerou snahu věnovat k zaplacení toho. Pokud jsem tedy musela čerpat špatný úvěr, nejedu na dovolenou, neutrácím, šetřím, dokud překlenovací úvěr nezaplatím.

Řešila jsem včera klienty, kteří na překlenovacích úvěrech platí dohromady 15.303 Kč (Home Credit 250.000 Kč splátka 5.000 Kč, Air Bank 390.000 Kč splátka 5.403 Kč, Provident 160.000 Kč splátka 4.900 Kč).

Jejich stávající úvěry jsem jim s trochou šikovnosti refinancovala za výsledných 5.282 Kč měsíčně. Tím se rozpočet klientů nadechne do většího klidu a splníme také podmínky ČNB k výši splátek k příjmu (DTSI).

Stavba domu je dobrou příležitostí změnit přístup k životu na více spokojený. Pokud se napříště vyvarujete zlých úvěrů bude Váš život více spokojený.

předchozí článek další článek