symp

Covidová past

  • 14. 10. 2020

V době světové pandemie Covidu-19 jste mohli využít odkladu splátek na svých úvěrech. Dnes se podíváme na odvrácenou stranu této možnosti. O tom, co vám doposud nikdo o možnostech odkladů splátek neřekl. 

Josef Mašát  

Pandemie koronaviru během jara 2020 vytvořila řetězec předem neočekávaných opatření. Vláda ČR se nestihla včas na pandemii připravit. Scházely základní ochranné pomůcky i kapacity nemocnic. A tak i při malém denním nárůstu 350 nemocných nezbylo nežli zavřít celé Česko a s ním i velkou část společností. Zavřené společnosti znamenaly výpadek příjmu pro velkou část obyvatel. Výpadek příjmu, pak velký ekonomický tlak na mnohé. A tak vládě v tomto řetězci nezbylo než nařídit všem bankám a nebankovním společnostem povinné odložení splátek na všech spotřebitelských a podnikatelských úvěrech, včetně hypoték.

Banky nemají příliš rády, když jim někdo mluví do byznysu. Zvláště pokud nařízení snižuje jejich zisk a zvyšuje rizika. Vláda ovšem ve vleku jarních událostí neměla moc na výběr. Jedno těžké rozhodnutí vyvolalo další, a to zase další. Až se nám ty sáňky pěkně rozjely. 

Mnohé z vás odklad splátek potěšil. Pro některé z vás byl opravdu nutnou pomocí. Teď se dozvídáme, jaká je cena za tento odklad. Protože nějakou cenu zaplatíme vždy.

Klienti, kteří využili odklad splátek v době koronakrize, mají aktuálně významně zhoršený přístup k novým úvěrům. Kdo tedy výhodu odkladu splátek čerpal, tomu banky aktuálně nové úvěry poskytnout nechtějí. 

Oficiální vysvětlení zní rozumně. Pořád se mi však vrací myšlenka, že jde tak trochu i o odplatu. Oko za oko. “Vláda nám umožnila dobrovolný odklad splátek. Mnozí toto využili, i když nemuseli. Tak jim to teď vrátíme horším přístupem k novým úvěrům.” Ale možná jsem jen starý vlk, který slyší trávu růst. 🙂 

Vlasta Pěchoučková 

Splátky za vás nikdo nezaplatí, bohužel. Úrok platíte dokonce i za dobu odkladu. Budoucí odložené splátky se vám tedy o tento úrok zvýší. Také s touto výhodou je tedy nutné zacházet s rozumem a uvážlivě. Kdo jste opravdu ztratil možnost své úvěry splácet, je logické, že možnost odložit splátky využijete. Jde o správné použití. 

Pandemie COVID 19 je situace naprosto nečekaná, na kterou jsme se nikdo nemohl předem připravit. Umožnit lidem postiženým výpadkem příjmu odklad splátek je tedy jednoznačně správné. 

Zároveň jsme však v Česku. A tak nás nemohou překvapit další dva tóny, které v této libé možnosti slyšíme.

1) Někteří “mazaní” mezi námi využili odklad, i když ho nepotřebovali. Tedy i lidé, u kterých k žádnému výpadku příjmu nedošlo, přestali na půl roku splácet. Podepsali čestné prohlášení a bylo hotovo. Mnohým tedy v posledních měsících zůstávalo mnohem více peněz než byli zvyklí. 

2) Už asi k naší zemi patří, že myšlenku dobře míněnou nedokážeme dobře technicky provést. Tady nařízení vlády k bankám bylo natolik nepřesné, že šlo snadno zneužít. A mnozí toho zneužili.

Ovšem i tento Měsíc má svoji odvrácenou stranu, kterou mnozí nevidí. Tou je právě zhoršení pozice při sjednávání dalších budoucích úvěrů. Jak správně podotkl můj mužný kolega. A také zdražení úvěru o úrok z prodlení a prodlouženou lhůtou splatnosti. Tedy kdo splácet mohl a rozhodl se této výhody využít, dobře sobě neučinil. 

Josef Mašát: Vzorec na konec

Spolknout každou výhodu, která se nabídne = později bolest břicha přinést může  

předchozí článek další článek